MŠ - Akce

Školní rok 2020/2021

ČERVEN:

VODNÍ HRÁTKY (18.6.2021)

V samém závěru týdne nás čekal program plný zábavy a hlavně vody. Program jsme pojmenovali „Vodní hrátky ve školce“. Jelikož panovaly velmi vysoké letní teploty, čekaly nás aktivity, u kterých jsme se pořádně zchladili. Tímto děkujeme rodičům Toníka K., kteří přinesli všem dětem nanuky. Foto ve "Fotogalerii".

ZOOPARK CHOMUTOV (16.6.2021)

Rozhodli jsme se vypravit na společný výlet, objednali jsme si krásné počasí, sluníčko svítilo po celou dobu. Paní kuchařky nám připravily svačiny i studený oběd a mohlo se vyjet. V 8 hodin jsme vyjeli a v 9.15h už děti svačily na lavičce v lesoparku. Užili jsme si prolézačky, spousty zvířátek i mláďátek. Nejvíce se nám líbil medvěd, labutě, želvičky, ptáci a vlastně všechno. Nikomu se nic nestalo. V pořádku a plném počtu jsme se ve 13.20h vrátili do školky plni nových zážitků. Foto ve "Fotogalerii".

DEN DĚTÍ - SPORTOVNÍ DEN

Dnes 1. června 2021 jsme na školní zahradě MŠ oslavili spolu s dětmi Den dětí. Dítka měla možnost na několika stanovištích zdolávat připravené disciplíny. Musela zvládnout chůzi po laně s rýží na hlavě, hod kriketovým míčkem, podlézání lan a podobné nástrahy. Děti si den užily, dostaly odměny,  medaile a sladkost na cestu domů. Foto ve "Fotogalerii".

DUBEN:

SLET ČARODĚJNIC A ČARODĚJŮ (30.4.2021)

Děti se v týdnu seznámily s tradicí Pálení čarodějnic, která vyvrcholila  v pátek „čarodějnickým rejem". Děti se  proměnily v čaroděje, čarodějky, čarodějnice a černokněžníky. Soutěžily v různých disciplínách (např. "nošení pavouka na lopatce", "hledání hmyzu", "prolézání pavučiny" aj.). Všechny činnosti se dětem líbily, své prožitky přenesly do tvůrčí práce s výtvarným materiálem.

A to nejlepší na děti čekalo na zahradě MŠ, kde jsme si společně upekli buřtíka a upálili čarodějnici, kterou děti společně vyrobily a pojmenovaly „Agáta“. Ta už se smaží… Více ve "Fotogalerii".

DEN ZEMĚ

Celosvětový svátek věnovaný naší planetě Zemi – Den Země, připadá každý rok na 22. duben. Oslavuje Zemi, která jako jediná ze všech planet sluneční soustavy umožňuje existenci života. V rámci týdenního tématu o Zemi jsme se věnovali různým činnostem podporujícím ekologickou výchovu a ochranu přírody. Také jsme se zapojili do celorepublikového projektu "Ukliďme svět, ukliďme Česko" a tento den využili k úklidu odpadků a nepořádku v okolí školy i obce Liběšice.  

Při závěrečném zhodnocení celého týdne děti vyjádřily svoje postřehy a zážitky. Celé toto povídání můžeme tedy zakončit větou: "Těšíme se na další akci ke Dni Země!" Foto ve "Fotogalerii".

BŘEZEN:

JARNÍ STEZKY PRO DĚTI A RODIČE V DOBĚ UZAVŘENÍ MŠ

Už je to několik týdnů, co jsme se s dětmi neviděly… I když se nám moc po dětech stýská, tak si ještě maličkou chvilku na setkání ve školce musíme počkat. Pro zkrácení dlouhé chvíle připravujeme pro děti i rodiče každý týden jarní stezky s úkoly. Po splnění každé stezky na děti čekají odměny. Jsme rády, že Vám soutěžení dělá radost. Za týden budou Velikonoce,  můžete se těšit na velikonoční stezku. Děkujeme za pěkné fotečky z akce, můžete se podívat do "Fotogalerie".

BŘEZEN U BROUČKŮ

Bohužel i naší mateřské školy a třídy Broučků se dotklo vládní nařízení a museli jsme zůstat doma. Netýká se nás sice povinná distanční výuka, ale rodiče dostávají každou neděli tzv. Nápadníčky. Jsou koncipovány podobně jako centra aktivit ve třídě a je jen na dětech a rodičích, jestli některý z nápadů prakticky využijí. Rodiče se ale skutečně aktivně zapojují a posílají vzkazy, fotografie a videa. Poděkováním pro ně je videoprezentace z vybraných fotografií. Nápadníček si lze prohlédnout zde, v případě vyčerpání inspirace pak další zde. Jak to jde Broučkům doma pak shlédnete ve "Fotogalerii".

BŘEZEN U RYBIČEK

Sestřih z domácích úkolů třídy Rybičky najdete ve "Fotogalerii".

PONOŽKOVÝ DEN (projektový den přesunutý do on-line podoby)

Na 21. března připadá každý rok Světový den Downova syndromu. Toto datum není vybráno náhodně. Ponožky patami k sobě do tvaru X vytvoří symbol poruchy chromozomu. Protože je to chromozom 21. a navíc ztrojený, je jasné, proč se den Downova syndromu slaví právě 21.3. Světový den Downova syndromu má tradiční symbol – nesourodý pár ponožek, který ukazuje příčinu tohoto celoživotního onemocnění – poruchu chromozomu ve tvaru písmene X. V neděli 21. 3. 2021 si každý, kdo se připojil k tomuto dni, oblékl každou jinou ponožku na svou nožku a poslal fotografii. Tímto všem, kteří se zapojili děkujeme.

Všechny ponožky jsou úžasné a nám udělaly v této nelehké době obrovskou radost! Malou ukázku zapojení do projektu našich dětí, ale i paní učitelek najdete ve "Fotogalerii".

KDYŽ NEMŮŽEME CHODIT DO ŠKOLY...

Sestřih videa z domácích prací dětí v MŠ najdete v menu "Fotogalerie".

PUTOVÁNÍ S VÍLOU BŘEZINKOU

Učitelky z mateřské školy připravily pro děti interaktivní hru Putování s vílou Březinkou, která je připravená v areálu zahrady mateřské školy. Využijte hezké předjarní dny, běžte se s dětmi projít a využijte tuto krásnou možnost distanční výuky v naší MŠ. Více informací zde.

ÚNOR:

ÚNOR U RYBIČEK

O čem jsme si povídali v měsíci únoru? S novou paní učitelkou Míšou jsme zavítaly do světa třídění odpadů, pomocí ekologické pohádky jsme se dozvěděly, co se vše třídí a proč. Samy jsme si vyzkoušely pomocí obrázků třídění odpadu. Moc nás to bavilo.

Kde žijí exotická zvířata, kam bychom musely za nimi vycestovat, na jaký kontinent? Pomocí obrázků a encyklopedie zvířat jsme hádaly, kde která zvířata žijí, jak jsou velká, jak v přírodě přežívají, jestli jsou nebezpečná…

A ještě něco z období karnevalu, volné ranní hrátky...puzzle klauna, modelování obličeje šaška, přiřazování geometric. tvarů (nos klauna), děti si také vyzkoušely vytvořit hlavu šaška z různých předmětů, materiálů, které máme běžně ve třídě, moc se jim hraní líbilo. Foto ve "Fotogalerii".

ÚNOR U BROUČKŮ

Začátek měsíce února nás stále těšil sněhovou nadílkou, proto jsme zaměřili svou pozornost směrem k lesním zvířatům a jejich stopám, které ve sněhu zanechávají. Děti už ví, že některé z nich v zimě spí jako náš medvídek v krabici ve třídě.

Druhý týden jsme věnovali svému tělu a zdravému životnímu stylu. Děti si hrály na praktického i zubního lékaře, staraly se o zuby a poznávaly, co jim škodí a prospívá. Připravili jsme si ovocný salát jako možnou zdravou alternativu svačiny. Seznámili jsme se prožitkovým učením s funkcí plic a srdce v našem těle. Ze stavebnice děti konstruovaly tepny a žíly. Pomocí stavebnice si dokázaly děti natisknout i lidskou kostru.

Zbytek měsíce jsme zasvětili tradici masopustního období. Upekli jsme si koblížky, vytvářeli jsme pečivo z papíru, domácí modelíny a zatloukali tradiční pokrmy v dílně na korkové destičky. K masopustnímu reji patří i hudba, tak měly děti možnost si pomocí praktického objevování zkusit, jak zní různé množství vody ve sklenici nebo jakého zvuku dosáhneme různým poměrem těstovin, fazolí a lněného semínka v uzavřené sklenici. Foto ve "Fotogalerii".

ÚNOR U SOVIČEK

Přestože únor patří k nejkratším měsícům v roce, zažili jsme společně mnoho zábavy a  naučili se mnoho nového. Začátkem měsíce jsme si povídali o zvířátkách v zimě, formou hry jim dávali různé druhy potravy, zjišťovali pomocí didaktických pomůcek jejich stopy i obydlí. Různými technikami jsme vyráběli ptáčky, zpívali o sýkorkách a učili se básničky. V následujícím týdnu děti objevovaly různé způsoby cestování. Poznávaly všelijaké druhy dopravních prostředků a základní pravidla bezpečnosti při cestování, ať již v autě, vlaku, autobuse i na kole. Ukázkově si děti vyzkoušely základní pravidla bezpečného chování pro chodce a seznámily se s významem základních dopravních značek, semaforů a přechodů pro chodce. Po zbytek měsíce jsme se věnovali karnevalu a  masopustu. Masopust je období veselí, legrace i hostiny. Na hostinách se jí maso, jitrnice, koláče, koblížky a jiné dobroty. Všechny tyto dobroty jsme si osobně vyzkoušeli. Koblihy jsme si upekli a snědli (to byla pro děti dobrota), koláčky jsme si vyrobili, s jitrničkami jsme si zasportovali a s hudebními nástroji si zahráli bingo. Připomněli jsme si pohádku "O Koblížkovi" a samotnou pohádku zdramatizovali. Vše k nahlédnutí ve "Fotogalerii". Fotografie z karnevalu naleznete ve fotogalerii "Masopust".

MASOPUSTNÍ TÝDEN 15.-19.2.2021

Celý týden probíhal v naší školce v duchu tradice masopustu. V pondělí na děti čekalo překvapení v podobě příběhu "Masopustíkov", který dětem zahrály paní učitelky. Navození příběhu děti motivovalo na čtvrteční hledání hesla, vysvobození vesničky Masopustíkov ze zakletí. Děti v týdnu vyráběly barevné masky a legrační čepičky, učily se veselé říkanky a písničky, hrály zábavné hry, povídaly si. Školku provoněly dětmi připravované plněné buchty a koláče. Ve čtvrtek se naše školka proměnila ve svět nejrůznějších pohádkových postaviček. Nebyl to den jen tak obyčejný, ale byl to všemi netrpělivě očekávaný den, kdy na děti čekal velký úkol, zachránit městečko Masopustíkov, sestavit heslo z písmenek, které získaly za splnění různých úkolů a vysvobodit vesničku ze zakletí.  Rej masek byl opravdu veselý a barevný. Nechyběl tanec, hry a legrace, promenáda masek. Velký karnevalový den sice skončil, ale pohádková veselice plná tance a smíchu zůstane ve vzpomínkách dětí. Foto ve "Fotogalerii".

LEDEN:

LEDEN U BROUČKŮ

Měsíc leden jsme ve třídě nejmladších dětí zahájili týdnem ve znamení tříkrálové tradice. Děti mají možnost si denně vybrat, které činnosti se chtějí věnovat. Pokud se jim podaří práci v centru aktivit dokončit, většinou se přemístí do centra jiného. Pracují samostatně, ale když neporadí ani kamarád, zavolají si na pomoc paní učitelku. Další naše témata byla spojená se zimní nadílkou sněhu. Tudíž jsme se věnovali sněhulákům, experimentování s ledem, sněhem a táním. Ke konci měsíce jsme si zaletěli za Eskymáky a od nich to byl pořádný kus cesty za tučňáky. Foto ve "Fotogalerii".

LEDEN U SOVIČEK

Po návratu z vánočních prázdnin se děti seznamovaly s legendou o Třech králích. Každé z dětí si vybralo jednoho krále, vytvořilo si jeho korunu a prošlo náročnou cestou do Betléma. Na interaktivní tabuli jsme si procvičili podpisy králů a následně se každý král podepsal i na dveře. Jelikož příroda začala dopřávat zimním radovánkám, celý měsíc jsme se jim věnovali.

Nadílka udělala radost všem dětem a venku jsme stavěli sněhuláky, tvořili andělíčky, malovali barvami a pořádně se koulovali….největší zábavu samozřejmě děti mají, když mohou zkoulovat paní učitelku :)

Ve třídě jsme zimu malovali a tvořili v podobě sněhuláků, tučňáků a iglú. Umačkali jsme si koule z papíru a házeli jsme je na cíl, následně i po sobě.  U řízené činnosti děti počítaly rybičky, tučňáky a vybarvovaly je dle čísel. Malovaly, stříhaly a řadily sněhové koule podle velikostí.

Poznávali jsme skupenství vody a dělali různé pokusy. Nesměla chybět ani nová básnička o sněhulákovi a tím i jeden den plný soutěží a her (viz článek "Sněhulákový den"). Foto ve "Fotogalerii". 

SNĚHULÁKOVÝ DEN

Ve středu dne 20.1.2020 se prostory naší školky proměnily v celou řadu stanovišť a soutěží se sněhulákovou a zimní tématikou. Všechny děti přišly oblečené do bílé – typické barvy pro sněhuláky.  Když nastal ten správný čas, děti byly rozděleny do týmů, jehož kapitán byl označen čepičkou zvířátka a hlídal si své členy. Malí sněhuláčci se vyřádili u slalomu s igelitovými sáčky na nohou, u házení koulí na sněhuláka a u stavění sněhuláčka z pol. koulí i jeho dotvoření. Relaxovali u malování velkého sněhuláka, hmatem poznávali, co sněhulákovi nesmí chybět či u dechového cvičení pomocí brčka zdobili sněhuláka. Odměnou za soutěže se pro děti staly medaile a sněhulákové štěstíčko, které si ponechaly na památku. Celý den jsme si báječně užili a před koncem akce, jsme jednotlivě děti vyfotili na památku u stanoviště, které nám posloužilo i jako menší ateliér. Rády bychom poděkovaly všem rodičům za ochotu a krásné sladění děti. Foto ve "Fotogaleri". Renča, Mari, Pája, Luďka.

PROSINEC:

PROSINEC U SOVIČEK A RYBIČEK

Stejně jako Broučci poslali rodičům svou vánoční video zdravici, tak činí i děti ze tříd Sovičky a Rybičky. Hledejte ve "Fotogalerii".

PROJEKTOVÝ DEN "FINANČNÍ GRAMOTNOST V MŠ"

logo_EUDne 14. prosince 2020 jsme v mateřské škole zažili zajímavý projektový den zaměřený na finance. Projektový den se uskutečnil díky OP VVV Šablony II. Cílem bylo seznámit předškolní děti jakou roli hrají lidé v ekonomice a jak je důležité osobní hospodaření. Projekt podporuje finanční gramotnost dětí a působí jako prevence neopatrného zacházení s penězi. Děti se díky programu přiblížily k pochopení hodnoty peněz v životě člověka, seznámily se s možností jejich získávání a promyšleného vynakládání. Foto ve "Fotogalerii".

PROSINEC U BROUČKŮ

Prosinec se ve třídě Broučků nesl ve znamení adventu, který začal přípravou na příchod sv. Mikuláše, čerta a anděla. Děti na začátku adventu ve třídě přivítalo improvizované nebe, které koncem týdne vystřídalo peklo s čertovskou školkou. Začali jsme pracovat v centrech aktivit a řídíme se několika principy:

"Pomoz mi, abych to dokázal sám"

Dětem dáváme dostatečný čas a prostor pro samostatnou práci. Učitel je dítěti průvodcem a partnerem. Neradí, pomáhá dítěti až když o to dítě samo žádá. Děti se na konci dopoledne i při samotné práci hodnotí pomocí smajlíků.

"Ruka je nástrojem mozku"

Řekni mi a já zapomenu, ukaž mi a já si zapamatuji, nech mě to udělat a já pochopím.

"Svobodná volba práce"

Dítě má možnost samo ovlivňovat co bude dělat, s kým, a jak dlouho bude pracovat. Svobodná volba jde ruku v ruce se zodpovědností a respektováním pravidel.

Děti se seznámily s tradicí vánočních příprav. Zdobily perníčky, slepovaly komety, protože ráno si povídaly o narození Ježíška a kometě. Vyráběly dárky rodičům z domácího studeného porcelánu, vlny i papíru. Vytvořily si tradiční svícen z jablka a sušeného vína. Rodičům jsme poslali vánoční pozdrav formou tanečku, umíme vánoční písničku a děláme velké pokroky v samostatnosti. Foto ve "Fotogalerii".

MIKULÁŠ, ANDĚL A ČERTI V MŠ

Jako každý rok nás navštívila výprava čerta s andělem a Mikulášem. Celý týden jsme se chystali na den, který je pro děti vážně pekelný :-) Děti dorazily v kouzelným čertovských a andělských kostýmech a vyčkaly na proslov přímo od samotného pána pekel "Lucifera". Menší děti si zasoutěžily a velkou odměnou pro ně byla čertovská medaile. Větší děti si připravily pohoštění, zařádily si u písniček než přišlo andělské zvonění s kouzelným psaním od anděla. Překvapení přišlo i v podobě poschovávaných malovaných kamínků na školní zahradě, které si samozřejmě musely sami děti najít. Nakonec dorazila očekávaná návštěva, děti přednesly Mikuláši básničku či písničku a za odměnu dostaly mikulášskou nadílku. Přestože u některých dětí byl ve výrazu znát strach z čertů, nakonec všechny byly statečné a celý den i týden jsme si užili. Foto ve "Fotogalerii" - součástí fotogalerie jsou i dvě vánoční videa!

SOVIČKY PEKLY PERNÍČKY

S obdobím ADVENTU a blížících se Vánoc jsme se pustili do pečení perníčků. Nejprve jsme je vykrajovali a poté upečené perníčky zdobili polevou. Užívali jsme atmosféru všemi smysly, vánoční pečení provonělo celou školu. Foto ve "Fotogalerii".

LISTOPAD:

BROUČCI CHRÁNÍ POHÁDKY

V listopadu jsme se pomocí pohádek a příběhů chystali se zvířátky na zimu, hráli jsme si na veverky, medvídky a donesli jsme si z domova i oblíbené knížky. Ty jsme potom prohlíželi a s jednou z nich jsme si zahráli na Červenou Karkulku a vlka. Zjistili jsme tak, co znamená slovo dobro a zlo. I nadále bude naše dny v mateřské škole provázet pohádka nebo příběh. Rozhodli jsme se čtením, povídáním a dramatizací, stát ochránci pohádek, aby z našich životů nevymizely kouzelné příběhy. Video ve "Fotogalerii".

PODZIMNÍ ČAROVÁNÍ

Podzim nám přináší řadu nevšedních zážitků v podobě barev, vůní a chutí. Pro vytvoření dobrého vztahu dětí k podzimnímu období, jsme i my v naší MŠ zařadili téma, motivované touto problematikou tak, aby se děti blíže seznamovaly s přírodou kolem nás pomocí všech smyslů. Děti vyrobily ježka s dýňovými semínky, naučily se báseň "Ježek" a společně jsme si zazpívali ježčí píseň. Při procházce Liběšicemi jsem pozorovali měnící se přírodu, využili jsme techniky "landart" a z lisů jsme tvořili barevnou mandalu "Podzimní slunce". Kdo měl gumáčky, tak si zařádil v kalužích a nakonec se děti proměnily ve vítr a listí lítalo všude kolem nás… Dětem se to náramně zalíbilo, těší se na další takový den. Foto ve "Fotogalerii".

ŘÍJEN:

RYBIČKY PEČOU BRAMBORÁK

Brambory patří mezi jedny z našich základních potravin. K čemu všemu ale může taková obyčejná brambora sloužit, se přesvědčily děti MŠ. S bramborami sportovaly, razítkovaly, počítaly, plnily různé úkoly, zpívaly a nakonec si pochutnaly na výborných bramborákách, které si samy připravily. Je dobré děti učit, že hromada zábavy se dá vytvořit ze zdánlivě obyčejných věcí a není k tomu třeba velkých finančních prostředků. Foto ve "Fotogalerii".

BRAMBOROVÝ DEN

5. října 2020 proběhl ve školce bramborový den, děti měly za úkol si přinést do školky brambory, přírodniny, z kterých si postupně každý vyrobil bramborovou postavičku. Brambory jsme pozorovali - jejich tvar, velikost, zkoušeli jsme je i počítat. Zazpívali jsme si o bramborech písničku, naučili jsme se říkanku - Brambora. S brambory jsme si i zacvičili, děti si rozvíjely pohotovost a rychlost. Dětem se den moc líbil a každý si odnesl domů bramborového panáčka nebo zvířátko. Foto Ve "Fotogalerii".

ZÁŘÍ:

ZÁŘÍ U BROUČKŮ

V září jsme se s dětmi ze třídy Broučků sešli v nově upravené třídě. Začínáme spolu zpívat, cvičit, scházet se ráno v kruhu na pozdravení, povídání si o počasí, motivaci k dalším činnostem. Snažíme se se vším novým seznamovat prožitkem a hrou, protože jen to, co sám zkusím, zažiji a poznám, si také zapamatuji. Byli jsme už i na dlouhé procházce, kde k poznávání využíváme místní prostředí a okolí školky. Naše témata byla ovoce, zelenina, co kde roste, zasadili jsme si semínka z jablíčka a staráme se o ně. Tvoříme, pekli jsme z jablíček koláč, z mrkve jsme si udělali salát. K tomu, aby nám bylo spolu dobře jsme se seznámili s pravidly, která dodržujeme. Procvičujeme jemnou motoriku, grafomotoriku, ale pomocí různých pohybových chvilek i hrubou motoriku a zatím nám všechno jde. Foto ve "Fotogalerii".

ZÁŘÍ U SOVIČEK

Školní rok už je v plném proudu a ve třídě Soviček je plno hraní, učení, zpěvu a tvoření. V prvních týdnech jsme vytvářeli a opakovali si pravidla, jak se máme ve školce chovat, co se může a co naopak nesmí. Začali jsme tím, že jsme si nakreslili školku plnou kamarádů a řekli jsme si, kde všichni kamarádi bydlíme. Čekal nás krásný výlet do HistoryParku Ledčice a a tímto jsme se celý týden vraceli do minulosti, kde jsme se dozvěděli, jak lidé v pravěku žili, jak vypadali atd. (více v akcích: CESTA DO PRAVĚKU).Děti si vyzkoušely práci ve skupinách, za pomocí mluvících skřipců, na kterých jsou namluvené instrukce. Učí se tím naslouchat daným instrukcím a skupinovým pracím. Postupně jsme začali sklízet podzimní úrodu ze zahrádek a poznávat ovoce a zeleninu, a to všemi smysly. Zdramatizovali jsme si pohádku "O veliké řepě", zahráli si různé pohybové hry, sledovali znaky podzimu na vycházkách a protože jablíčka máme nejraději, pustili se i do pečení štrůdlu. Foto ve "Fotogalerii".

SOVIČKY PEČOU ŠTRŮDL

Jelikož nám začal podzim, třída Soviček poznala všemi smysly různé druhy ovoce a zeleniny. Jablíčka máme nejraději,  proto jsme se rozhodli upéct jablečný štrůdl. Využili jsme možnosti navštívit školní kuchyňku a naše předškoláci těsto pořádně rozváleli, jablíčka oloupali, nastrouhali, naplnili jimi domácí připravené těsto a šup do trouby. Než se nám štrůdl upekl, procvičili jsme si prsty na grafomotorickém cvičení. Posledním krokem pak už byla jenom ochutnávka našeho díla  :-) Foto ve "Fotogalerii".

LOUČÍME SE S LÉTEM

Letos jsme se s létem rozloučili na zahradě v podobě výtvarného tvoření. Děti měly 21. září 2020 možnost malovat barvičkami na plátno, karton nebo tvořit z dýní. K malování mohly použít klacíky, trávu, listy, barvu z hlíny. Chtěly bychom poděkovat všem rodičům, kteří materiál do školky přinesly. Foto ve "Fotogalerii".

PROJEKTOVÝ DEN MIMO MŠ (ŠABLONY II.) - HISTORYPARK LEDČICE

Dne 17.9.2020 jsme se vypravili se třídou Soviček do HistoryParku Ledčice. Děti se moc těšily na to, co nového je čeká, protože jsme si celý týden ve školce povídali o pravěku. Instruktor dětem představil práci archeologa, pak je přivedl ke dvěma zakrytým hrobům. Vysvětlil jim jakými nástroji budou pracovat a upozornil je, že musí odebírat zeminu opatrně, aby nalezené poklady neporušili. Poté naši odborníci z praxe děti rozdělili kolem hrobů a oni z pokleku opatrně pomocí lžíce odebíraly zeminu, kterou odkládaly  do zednické fanky a pak když něco zahlédli tak odhalovaly štětci podzemní poklady. Činnost je velice bavila, výkřiky upozorňovaly na různá překvapení. Odborníci z praxe dětem přiblížili dovednosti rozpoznání jednotlivých nástrojů od pravěku po středověk. V budově, kde mohly děti vidět pracoviště řemesel ze středověku,  si mohly děti vyzkoušet. Bylo to mletí obilí, broušení břidlice na výrobu sekerky. Také zde bylo veliké pískoviště, takový experiment, kde si děti mohly ovládat techniku tak, aby si nasimulovaly krajinu tak, aby stavěly domy na ta místa, kde je neohrozí voda – tato aktivita se jim velice líbila.  Plni zážitků jsme se vraceli domů. Foto ve "Fotogalerii".

CESTA DO PRAVĚKU

Tento týden (14. - 18.9.) jsme zavítali do minulosti. Děti se dozvěděly jak lidé žili v pravěku, jak se oblékali, jaká zvířata v této době žila, co jedli, jak si obstarávali obživu… Vyzkoušely si také pravěk postavit z různých přírodnin, rostlin, umělých zvířátek (dinosaurů)… Nakonec si děti z hlíny vymodelovaly pravěké nádobky (ostatky). Na vše se můžete podívat ve "Fotogalerii".

SPORTOVNÍ DOPOLEDNE-PROJEKT "SVĚT NEKONČÍ ZA VRÁTKY, CVIČÍME SE ZVÍŘÁTKY"

V loňském roce jsme se zapojili do projektu „Svět nekončí z vrátky, cvičíme se zvířátky“. Motivací pro děti byla zvířátka, která je provázela v rámci jednotlivých činností. Zvířátka jedou do světa, pomocí vláčku otevírají dětem pomyslná vrátka a seznamují je s jednotlivými pohybovými a rozumovými činnostmi. V rámci těchto činností se děti snažily zvládnout jednotlivé úkoly. Přínosem pro děti bylo, že dané činnosti  plnily v kolektivu vrstevníků, a tak se celá skupina mohla vzájemně ovlivňovat. Obsahem projektu je široká škála činností, do kterých jsou děti zapojovány. Skládají se jak z procvičování  a zdokonalování přirozených pohybových schopností (chůze, běh, skoky, házení, chytání), tak ze základů cvičení na nářadí a s náčiním. Rozšířením nad rámec pohybových aktivit jsou činnosti rozumové, kterými jsme cvičení doplňovali. Na závěr tohoto projektu jsme dnes pro děti připravili sportovní dopoledne, kde si děti mohly vyzkoušet různá cvičení, která jsme v loňském roce již vyzkoušeli. Děti byly odměněny medailí, odnášejí si i pexeso s motivem zvířátek a diplom. Těšíme se na další projekt v tomto školním roce. Foto ve "Fotogalerii".


Školní rok 2019/2020

ČERVEN:

SPORTOVNÍ DOPOLEDNE KE DNI DĚTÍ

Ani letos, i přes mimořádný koronavirový stav, jsme nezapomněli naplánovat pro děti soutěže, hry a pohybové aktivity ke dni jejich svátku. Celé dopoledne se neslo v duchu „Pilné jak včeličky“. Děti musely zvládnout slalom mezi kužely, skákání v pytli, hod kroužky na cíl, postavit nejzajímavější stavbu z písku…. A tak bychom mohli pokračovat. Nadšení dětí je vidět i na fotkách, které si můžete prohlédnout ve "Fotogalerii". Nakonec nechyběla odměna :)